Меню користувача

Істория та Архітектура

Старе фото костьолуКостьол  святого  Іоанна  Хрестителя

Костьол розміщений на крутому мальовничому березі річки Рось на Замковій горі. На цьому місці знаходився дитинець міста Юр'їв, заснований Ярославом Мудрим в 1032 році.

Костел цегляний хрестовий з напівкруглою апсидою чотиристопний одно купольний з двома баштами-дзвінницями. В одній із башт розміщений годинник з курантами. Головний фасад підкреслений чотириколонним портиком коринфського ордера, до якого ведуть широкі мармурові сходи. Декор фасадів та інтер’єрів виконаний з великою майстерністю у формах класицизму.

В плані будівлі лежить традиційний латинський хрест, витягнутий по осі схід-захід. Східна частина хреста завершується напівкруглою апсидою, по кутках західноїрозміщені башти. Одна з них має годинник з двома дзвонами, привезеними з Парижа в 1842 році, друга дзвіниця – з шістьма дзвонами різної величини. Двоярусну будівлю костьолу увінчує склепіння сферичної форми. Висота споруди27м, ширина – 24,, товщина бутового фундаменту170см, стін140см. Фасади вирішені в стилі класицизму, боковіоформлені портиками, центральнийчотирма колонами. Фронтон трикутної форми оздоблений ліпним гербом, на якому у формі трикутника зображене «всевидяче око» в оточенні янголів. Інтер'єр костьолу прикрашений орнаментальним ліпленням із складними за сюжетом і технікою ажурними розетками. Це ліплення роботи італійських майстрів коштувало замовнику дорожче спорудження всього костьолу.

Стіни розділені 26-ма пілястрами. Вони спочатку були пофарбовані у блакитний, а згодом у сірий колір. Віконні отвори прикрашені мандриками. Над головним входом розміщувались хори, які були прикрашені чавунними ажурним и гратами.

Костьол розписано монументальним живописом невідомих майстрів. Згідно канонів іконографії головне склепіння храму присвячене Богу-Отцю Саваофу, його оточують три янголи. В парусах зображені чотири євангелісти з символами. На північно-східному парусієвангеліст Матвій у синьо-жовтих шатах сидить на хмарах; в лівій руці у нього сувій, у правійгусяче перо; зліва фігураянгола, праворучзонд з ликом янгола. На північно-західному ярусі зображений Іоанн в зелено-брунатних шатах; його права рука із сувоєм лежить на коліні, а в лівій він тримає чашу зі змієм; зліва від ньогозображення орла з гусячим пером у дзьобі. На південно-східному парусі зображений Марк, одягнутий у темно-брунатне вбрання, в правій руці він тримає гусяче перо, біля його ніг зображено лева. На південно-західному парусіЛука у брунатних шатах притримує правою рукою плащ на лівому плечі, ліва рука з сувоєм опущена вниз; праворуч біля його ніг – зображення голови бика, злівамольберт.

В костьолі було три престоли. Головний вівтар відділений ажурними чавунними гратами художнього лиття. Приходський костьол ІІІ класу став сімейною усипальницею Браницьких. Тут були поховані: Ф.К.Браницький (1730 – 1819), його син Владислав, який помер у Варшаві в 1843р., дружина ВладиславаРоза Потоцька.

Збережені книги візитів дають яскраве уявлення про багате церковне начиння костьолу, значна частина якого була власністю Браницьких. Цеваршавське срібло, богемське скло, золото, кришталь, мармур, дерев'яні різьблення і скульптура, парча і оксамит. Бібліотека костелу налічувала 135 томів. Нині з усього начиння збереглися тільки високі дубові шафи, які належать до фондів Білоцерківського краєзнавчого музею.

В 50-ті роки будівля костьолу використовувалася як лекційний зал, в 60-ті рокияк складське приміщення. В 1964 році в ньому розпочалися реставраційні роботи (автор проекту реставраціїКорнєєва В.І.): були добудовані бокові стіни, розібрані хори, які були в аварійному стані, споруджено сходи, зміцнене склепіння.

В період січень-лютий 1990 року чеськими майстрами в костьолі було встановлено орган фірми “Рігер-Клосс” і 7 березня 1990 року відбувся перший концерт органної музики.

Враховуючи побажання інтелігенції міста, з метою відродження духовності Білоцерківського регіону та пропаганди високого класичного мистецтва, рішенням виконкому Білоцерківської міської ради народних депутатів було ухвалено: відкрити в приміщенні пам’ятника архітектури ХІХ століттякостьолі Іоанна Хрестителя – 1 березня 1990 року обласний Будинок органної та камерної музики і встановити в ньому орган чеської фірми «RIEGER-KLOSS».

       Перший концерт органної музики відбувся 7 березня 1990 року. Концертну програму жителям Білої Церкви представила солістка Республіканського   Будинку органної та камерної музикиІрина Калиновська (нині народна артистка України) .

      Першим директором Білоцерківського Будинку органної та камерної музики було призначено заслуженого працівника культури України Шабельного Олександра Романовича, який за роки роботи в концертному залі був відзначений за сумлінну працю почесним званням заслужений діяч мистецтв України, орденами «За заслуги» ІІ та ІІІ ступеню, відзнакою міського голови.

       Органістом з 1990 року в Будинку органної та камерної музики працює випускниця Київської державної консерваторії ім.. П.І. Чайковського (нині Національна музична академія України) - Тетяна Орлова. За багаторічну працю та високі досягнення у виконавській майстерності солістка отримала відзнаку міського голови, звання лауреата молодіжної літературно-мистецької премії ім. Вінграновського (1994 р.) та лауреата літературно-мистецької премії ім. Нечуя-Левицького (2006 р.), почесне звання заслужена артистка України (2007р.).

       За часи складного економічного становища на початку 90-х років Будинок органної та камерної музики був переданий у комунальну власність міста і з того часу іменуєтьсяБілоцерківський міський Будинок органної та камерної музики.

       3 серпня 2007 року директором призначений Клюєв Володимир Дмитровичвисокопрофесійний спеціаліст з досвідом роботи на відповідальних керівних посадах, художній керівник народного муніципального аматорського хору «Від серця до серця», який сьогодні функціонує при Будинку органної та камерної музики. Хор є неодноразовим дипломантом міжнародних, Всеукраїнських, міжрегіональних, обласних, міських фестивалів та конкурсів. В 2009 році відсвяткував свій 30-річний ювілей.

       В 2010 році Білоцерківський Будинок органної та камерної музики святкує своє 20-річчя. За роки свого існування Будинок органної та камерної музики набув статусу одного з найкращих концертних залів України,став центром духовного збагачення населення міста, центром розвитку професійного музичного виконавства на Київщині.

       Коло виконавців, які завітали до Будинку органної та камерної музики досить широке. Це не тільки вітчизняні музиканти і колективи,а й представники багатьох країн світу - Литви, Латвії, Молдови, Білорусі,Росії, Вірменії, Польщі, Швейцарії, Швеції, Італії, Словаччини, Франції, Японії, Китаю, США, Англії, Австрії, Німеччини,Канади, Аргентини.

       Найвідоміші артисти та музичні колективи, з майстерністю яких змогли ознайомитися жителі та гості міста: Національний заслужений академічний хор ім. Г.Верьовки, Національна заслужена капела бандуристів України ім. Г. Майбороди, Національна заслужена академічна капела України «Думка», Національний оркестр народних інструментів України, Національний ансамбль солістів «Київська камерата», Державний духовий оркестр України, Державний естрадно-симфонічний оркестр України, Національний ансамбль класичної музики ім. Б. Лятошинського, камерний оркестр Національної філармонії України, камерний оркестр Національної опери України ім. Т.Г. Шевченка, Президентський оркестр України, Державна академічна чоловіча хорова капела ім. Л.Ревуцького, Київський квартет саксофоністів ;народні артисти СРСРБ.Руденко, Г.Туфтіна; Є.Лісіцина(Латвія), народний артист Росії - Г.Гродберг; народні артисти України - В.Матюхін, А.Авдієвський, В.Гуцал, Р.Кофман, Б.Которович, А.Власенко, В.Кожухар, В.Кошуба, І.Калиновська, В.Буймістр, Л.Кондрашевська, С.Пікульський, С.Добронравова, О.Басистюк, Н.Матвієнко, А.Солов’яненко, А.Мокренко, Є.Колесник, Д.Петриненко, М.Шопша, Е.Пірадова, Н.Свириденко, С.Грінченко, А.Баженов, А.Паламаренко, Є.Савчук, В.Іконник-Захарченко, А.Кухарєв, Л.Дичко, В.Кирейко, О.Злотник, В.Ілляшевич; заслужені діячі діячі мистецтв та заслужені артисти України -  Г.Булибенко, І.Андрієвський, Н.Висіч, О.Дмитренко, Т.Орлова, Л.Скоромна, О.Чулюк-Заграй, О.Рівняк ,Ю.Кот, В.Шамо, Ю.Демчук, А.Винокуров, П.Полухін, В.Петренко, А.Остапенко.

       Основним музичним інструментом Будинку органної та камерної музики лишається орган. Навколо нього складається більшість творчих проектів. Так з ініціативи місцевої органісткизасл. арт. України Т.Орловоїстворено багато цікавих концертних програм як сольних, так і в ансамблі з іншими інструментами, вокалістами, хорами, оркестрами. Ці програми розкривають різноманітні можливості самого величного з інструментів.

      В залі виховуються майбутні виконавці та молодь: лекції-концерти для дітей та студентів, Новорічні концерти для дітей в дні шкільних канікул, звітні концерти музичних шкіл міста, концерти студентів та аспірантів вищих музичних навчальних закладів України, проведення різноманітних конкурсів та фестивалів - «Музичні відкриття у Білій церкві», «Обласний фестиваль камерної музики», «Різдвяні зорі».

       Відбулося відкриття Дитячої філармоніїконцертах якої учні загальноосвітніх шкіл знайомляться з юними талантами.

       Щорічно проводиться 10-денний фестиваль органної та камерної музики «Золота осінь», в рамках якого виступають вітчизняні та зарубіжні музичні колективи та солісти (кінець вересня-початок  жовтня).

       Кожної суботи та неділі у вечірніх концертах слухачі знайомляться з високопрофесійними музикантамивиконанні яких звучать зразки світової класики (початок концертів о 18.00г.).

Постійно в залі проходять концерти  органної музики для екскурсійних груп (приймаються попередні замовлення).

               Місцевий джаз-клуб запровадив у Будинку органної музики цикл концертів «Джаз + Jazz» (1 раз на місяць,посеред тижня;початок о 18.30 г.). Слухачі мають можливість зустрітися з кращими українськими та зарубіжними джазовими виконавцями.

       Діяльність залу тісно пов’язана з суспільним життям міста: заходи з нагоди професійних свят, вручення місцевих премій діячам культури, концерти для гостей міста під час святкування Дня Перемоги, Дня міста, благодійні концерти.

 В Будинку постійно діє виставка-продаж картин місцевих професійних та самодіяльних художників, що дає змогу знайомити жителів та гостей міста ще з одним видом мистецтваживописом .

 


Авторизація